The Hungarian Business Incubator House of the European Space Agency (ESA BIC Hungary), together with the Gábor Dénes Prize Winners’ Club and InnoStudio, held its inaugural event on 16 January 2020 with a standing reception.

The event was addressed by Dr. Orsolya Ferencz, Minister for Space Research, Zsuzsanna Tandi, Head of the Business Incubator House of the European Space Agency, Dr. István Szabó, Vice President of Science and International Affairs of the National Office for Research, Development and Innovation, Dr. József Péter Lévai, Wigner Physics The director general of the research center, Dr. Ferenc Darvas, the president of the Gábor Dénes Prize Winners’ Club, and Bertalan Farkas, the first Hungarian astronaut.

You can read and download the full Hungarian article below

Az Európai Űrügynökség Magyarországi Üzleti Inkubátorháza (ESA BIC Hungary), a Gábor Dénes-Díjasok Klubjával és az InnoStudioval közösen 2020. január 16-án tartotta meg állófogadással egybekötött évindító eseményét.

A rendezvényen felszólalt Dr. Ferencz Orsolya, űrkutatásért felelős miniszteri biztos, Tandi Zsuzsanna, az Európai Űrügynökség Üzleti Inkubátorházának vezetője, Dr. Szabó István, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Tudományos és nemzetközi elnökhelyettese, Dr. Lévai Péter József, a Wigner Fizikai Kutatóközpont főigazgatója, Dr. Darvas Ferenc, a Gábor Dénes-Díjasok Klubjának elnöke, valamint Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós is.

Dr. Darvas Ferenc beszédében bemutatta a mára már több, mint 230 tagot számláló Gábor Dénes-Díjasok Klubját. Elmondta, hogy a klub vezetősége gyakran szervez előadásokat a klub tagjai, illetve az érdeklődők számára, az űrkutatási témában immáron harmadik alkalommal. Elmondta továbbá, hogy a klub számára kiemelten fontos, hogy tevékenységük kiterjedjen a magyar társadalom gyenge pontjainak erősítésére is.

A Gábor Dénes-Díjasok Klubjának Űrkutatási Workshopja keretében Dr. Mezőhegyi Gergő, az InnoStudio Űrkémiai Divíziójának vezetője és Dr. Darvas Ferenc beszéltek az űrkémia hazai és nemzetközi helyzetéről.

Az előadásuk során bemutatásra került a kémia növekvő jelentősége az űriparban, a kémiai technológiák űrbeli alkalmazásainak egyre fontosabb és széleskörűbb szerepe az űrkutatásban, ill. ezen technológiák piaci lehetőségei mind űripari, mind földi hasznosíthatóság tekintetében.

Az előadás kitért a magyar vonatkozású kezdeményezések és a ThalesNano cégcsoport szerepére az űrkémia koncepciójának megalapozásában, továbbá ismertetésre kerültek a cégcsoport jelenlegi űrkutatási irányai és futó projektjei.

Az InnoStudio 2019. decemberében az első magyar cégként került fel a SpaceX kereskedelmi misszióinak egyikére, melynek során kémiai formulációs kísérletekben vettek részt. A projekt céljai magában foglalják különböző fehérjék mikrogravitáció alatt történő kristályosítását (együttműködés a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel), a cég egyik űrkémiai szabadalmának mikrogravitáció alatti validálását, továbbá újszerű nanostruktúrák űrbeli létrehozását.

A prezentáció részeként sor került a ThalesNano Zrt. 2019. decemberében az NKFI Alapból támogatást nyert projektjének sajtónyilvános bemutatására is.

További információ:


Dr. Mezőhegyi Gergő
gergo.mezohegyi@innostudio.org